środa, 11 stycznia 2012

Umberto Eco - Baudolino

Czwarta z kolei powieść U. Eco wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Wracam do niej co jakiś czas i znajduję nowe „prawdy” i „kłamstwa” W 1204 roku krzyżowcy plądrują Konstantynopol. Niszczą wszystko, nie oszczędzają niczego. Przejmują władzę nad Cesarstwem Bizantyjskim. Zwycięża siła i przemoc, udaje się przetrwać nielicznym dostojnikom greckiego cesarstwa. Tym, któremu udaje się przetrwać jest Niketas Choniates, minister, uratowany przez bohatera, a zarazem narratora opowieści – Baudolino z Aleksandrii. To właśnie on opowiada Niketasowi swe dzieje, stara się w ten sposób pomóc sobie zrozumieć rzeczy, zdarzenia, których sam nie rozumie. Z wielkim
zainteresowaniem śledziłam losy Baudouina, osadzone na doskonale narysowanym tle średniowiecznej Europy i Azji. Akcja powieści została umieszczona w sferze ludu, fantastycznych marzeń i realnej polityce dworu cesarskiego. Wędrujemy razem z głównym bohaterem przez cudowne kraje i kontynenty. Baudolino jako wiejskie dziecko trochę niezwykłe, bo umiejące czytać i zmyślające zaskakująco niestworzone historie, przyprowadza do domu zagubionego rycerza alemańskiego. Rycerz ten to cesarz Barbarossa. Główny bohater wędruje z nim na dwór, gdzie rozpoczyna wspaniałe nowe życie. Jego największym marzeniem jest jednak dotarcie do legendarnego kraju księdza Jana, władcy ludu Wschodu. Zasadniczymi motywami tej książki są marzenia ludzkości o innym lepszym świecie, o ziemskim raju. Marząc, wyobrażając sobie inny lepszy świat, zaczynamy zmieniać ten otaczający nas. Ale czy nasze marzenia, marzenia Baudolino nie są tylko pogonią za niedościgłym? Czy uda się osiągnąć raj na ziemi? Czym jest ten raj? Nasuwa się również pytanie, czy w powieści tej możemy szukać prawdy historycznej i czym jest prawda.
  Lektura tej powieści sprowokowała u mnie refleksje nie tylko nad podziwianym kunsztem i sprawnością pisarską autora, ale również nad sensem marzeń i dążeń do osiągnięcia szczęścia. Powieść charakteryzuje się bogactwem inwencji; mówi o ważnej roli, jaką w dziejach człowieka odegrały mit i utopia.
Eco U. Baudolino ze zbiorów WBP w Opolu

ostra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz